O nas
Nasza misja
Zajmujemy się ochroną praw autorskich twórców dzieł naukowych i technicznych. Wspieramy autorów w rozwoju i realizacji badań. Udzielamy licencji, pobieramy opłaty za korzystanie z dzieł naukowych, a następnie wypłacamy należne wynagrodzenia twórcom. Działamy przeciwko wszelkim formom naruszeń praw autorskich. Dbamy o promocję prawa autorskiego, bo wierzymy, że można kopiować z klasą, szanując pracę naukowców. Reprezentujemy wszystkie środowiska naukowe i największe uczelnie w kraju. Jesteśmy organizacją zbiorowego zarządzania, których w Polsce jest tylko dziesięć.
Współpracujemy z przedsiębiorcami, udzielając licencji. Pobieramy opłaty od producentów i importerów urządzeń kopiujących oraz czystych nośników. Stowarzyszenie KOPIPOL działa na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.
24 maja 1995 roku
Wejście w życie ustawy
o prawie autorskim
i prawach pokrewnych.
24 maja 1995 roku
5 czerwca 1995 roku
Nowe techniki kopiowania i dynamiczne zmiany w zakresie wykorzystywania dzieł naukowych, które miały miejsce w połowie lat 90-tych, dały początek Stowarzyszeniu. Kilkanaście dni po wejściu w życie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dokładnie 5 czerwca 1995 roku, powstał KOPIPOL. Pół roku później została wydana zgoda Ministra Kultury na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi. Od tej pory prężnie działamy i wspieramy naukowców. Wszystko dzięki porozumieniu środowisk reprezentujących różne dziedziny nauki, uczelnie i regiony w Polsce, ale przede wszystkim zaangażowaniu pierwszego i zarazem obecnego przewodniczącego KOPIPOLU prof. Mieczysława Poniewskiego.
Nasz zespół
Zarząd
Zarząd
Skład Komisji Rewizyjnej
Przewodnicząca:
- dr hab. Agnieszka Piotrowska-Piątek, prof. uczelni
Sekretarz:
- dr Wiktor Krasa
Członkowie:
- dr hab. inż. Rafał Chatys, prof. uczelni
- dr Robert Kaniowski
- dr hab. Beata Maciejewska, prof. uczelni
- dr hab. inż. Robert Pastuszko, prof. uczelni
Skład Rady Programowej
Przewodniczący:
- dr hab. inż. Adam Sadowski, prof. uczelni
Członkowie:
- dr Zdobysław Kuleszyński
- prof. dr hab. inż. Antoni Kunicki
- docent dr inż. Marek Kuźmiński
- dr hab. Paweł Łukaszewski
- prof. dr hab. Michał Trocki
Współpracownicy
Współpraca międzynarodowa
Dbając o prawa twórców i wydawców, nieustannie wymieniamy doświadczenia, ściśle współpracując z międzynarodowymi i krajowymi organizacjami skupiającymi podobne stowarzyszenia.
Uczestniczymy w pracach, spotkaniach i generalnych zebraniach Międzynarodowej Federacji Organizacji Praw Reprodukcyjnych - IFRRO (International Federation of Reproduction Rights Organisations) zrzeszającej przeszło 150 członków z ponad 85 krajów świata. Na poziomie międzynarodowym Federacja ułatwia zbiorowe zarządzanie prawami do zwielokrotniania i innymi prawami do utworów tekstowych i graficznych. Członkowie IFRRO reprezentują wiele milionów autorów, artystów wizualnych i wydawców książek. Stowarzyszenie współpracuje również z szeregiem organizacji europejskich:
Dzięki licznym kontaktom międzynarodowym KOPIPOL ma realny wpływ na tworzenie obowiązujących na terenie Unii Europejskiej przepisów dotyczących ochrony praw autorskich.
Dokumenty
- Statut
- Sprawozdawczość
- Regulamin Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia
- Regulamin Zarządu
- Regulamin Komisji Rewizyjnej
- Regulamin Repartycji
- Regulamin Funduszu Wsparcia Twórców
- Regulamin Funduszu Inwestycyjnego
- Regulamin rozpatrywania skarg
- Rachunki bankowe
- Umowa o powiernicze powierzenie praw do zbiorowego zarządzania
- Logotypy